Produkcijska tvrtka će svoj ratni superspektakl "Pearl Harbor" prikazati u izmijenjenoj verziji - da ne uvrijedi japansku i njemačku publiku!
Samo obična ljubavna priča, a ne lekcija iz povijesti... (?) |
Od filma čija je spektakularna premijera održana "na licu mjesta" na Havajima, tvrtka Disney očekuje veoma mnogo. Toliko da, prema hollywoodskom načinu mišljenja u kojem postoji samo jedna svetinja: profit, nisu oklijevali unijeti izmjene u verzije filma koje će se prikazivati u Japanu i Njemačkoj, da se vjerna publika koja uredno plaća kino-karte ne bi, ne daj Bože, uvrijedila sadržajem filma. Premijera filma bit će 7. lipnja u Njemačkoj i 14. lipnja u Japanu.
Producenti su se, vođeni svojom "logikom", poduhvatili da koliko je moguće ublaže film za prikazivanje na unosnom japanskom tržištu te ga izbacivanjem nekih dijelova dijaloga učine manje uvredljivim za dragocjenu publiku (npr. "Titanic" je 20% svojih ogromnih prihoda ostvario u "zemlji izlazećeg sunca"). Premda se Nijemci jedva i spominju u filmu, i za njih je provedeno nekoliko izmjena u dijalogu. Za obje te "ciljne publike" potpuno je izbačen gorljivo domoljubni govor bolničarke (Kate Beckinsale) na kraju filma.
Problema je bilo i s Nisseijima, američkim građanima japanskog porijekla; producent Jerry Bruckheimer je prije snimanja dostavio scenarij na uvid Johnu Tateishiju, predstavniku Lige japanskih Amerikanaca. "Tateishi je imao sasvim legitimnih primjedbi i mi smo ih poštovali... Ako smatramo da prijedlozi ne narušavaju umjetnički dojam filma, uvijek ih uvažimo", rekao je Bruckheimer. Predsjednik Lige, Floyd Mori, izrazio je zabrinutost da bi film mogao potaknuti antiazijatske osjećaje u SAD-u: "Većina Amerikanaca teško razlikuje azijske Amerikance i Azijate. Mi smo lojalni, domoljubni građani ove velike nacije. Tisuće Amerikanaca japanskog porijekla dragovoljno se prijavilo u vojsku." (Jedinice Nisseija herojski su se istakle 1944. u Italiji u borbama oko Monte Cassina.)
Mornaričkim veteranima smetalo je što je za potrebe snimanja u japanski brod Agaki "prerušen" upravo veteran s Pacifika USS Lexington. "Ne mislim da je bilo baš prigodno da, zato da bi se zaradilo malo novca, razviju japansku zastavu na tom brodu", rekao je 78-godišnji veteran Harry Ogg. U Japanu je, s druge strane, bilo primjedbi na činjenicu da sve uloge Japanaca u filmu igraju američki državljani. Po mišljenju Japanaca, nezgodno je što se film s tako kontroverznom temom prikazuje u Japanu baš nakon nedavnog incidenta u veljači kad je američka podmornica nepažnjom potopila japanski brod. Postoji bojazan zbog reakcije mladih Japanaca, koji o tom periodu povijesti ne znaju baš mnogo.
Filmski kritičar i sveučilišni profesor Daisuke Onitsuka smatra čudnim što se promotivni materijal za film zasniva uglavnom na ljubavnom trokutu, izbjegavajući pominjanje "neugodnih" povijesnih činjenica: "Mlade studentice kojima ja predajem ne znaju ništa o napadu na Pearl Harbor, ali umiru od želje da vide film, jer su obožavateljice Bena Afflecka. Film će možda u početku biti hit, ali bi se Japanci mogli osjećati loše nakon što ga vide."
Tokio je već oblijepljen plakatima za film |
Tsuneo Azuma, tajnik udruženja pilota-veterana Zerosen no Tojinkai, glatko kaže da uopće ne želi vidjeti film. "Naravno da je Japan izgubio rat te postoji osjećanje gorčine. Ja ne volim gledati ratne filmove. Neki od naših članova sudjelovali su u samom napadu na Pearl Harbor. Teško je reći dok ne vide film... ali, ako bude povijesnih nepreciznosti, bit će veoma ljuti."
Japanska glasnogovornica Disneyjeve podružnice Buena Viste kaže: "Ja još nisam vidjela film, ali su mi jamčili da u njemu nema antijapanskog raspoloženja. Više se radi o mladim ljudima koji žive u burna vremena. U stvari, svatko tko ga pođe gledati očekujući političke poruke bit će razočaran."
Redatelj filma Michael Bay ističe da ovaj superspektakl "nije lekcija iz povijesti, već uzbudljiva priča". Ipak, dodvoravački napori producenata mogli bi ostati uzaludni i "Pearl Harbor" mogao bi doživjeti sudbinu "Patriota" s Melom Gibsonom: film o američko-engleskom ratu u kojem je povijest bila obilato "dosoljena" neslavno je propao u britanskim kinima. |